do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.05.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kto straci ochronę przed zwolnieniem

Przy okazji prac w Radzie Dialogu Społecznego nad zaproponowaną przez prezydenta nowelizacją kodeksu pracy pojawił się pomysł, by dokonać przeglądu przepisów przewidujących szczególną ochronę przed zwolnieniem dla wybranych, uprzywilejowanych grup pracowników.

Organizacje pracodawców chcą zmniejszenia liczby chronionych – m.in. o rodziców na urlopach wychowawczych czy społecznych inspektorów pracy, natomiast związki zawodowe rozszerzenia ochrony na kolejne grupy pracowników – m.in. na sygnalistów, czyli osoby, które zgłaszają nieprawidłowości w funkcjonowaniu firmy.

Przedstawiciele pracodawców przyznają, że nie zamierzają rezygnować ze zgłaszanego już od długiego czasu postulatu zmiany zasad ochrony osób w wieku przedemerytalnym. – Nie ma uzasadnienia dla zachowania w obecnej formie ochrony przedemerytalnej. Nie chodzi nam o całkowitą jej likwidację, ale chociaż o skrócenie czteroletniego okresu do dwóch lat – mówi ekspert Pracodawców RP  Wioletta Żukowska.

Żukowska ocenia, że przyznawanie działaczom związkowym niemal bezwzględnej ochrony przed zwolnieniem jest nieuzasadnione. – Nawet jeżeli działacz związkowy dopuszcza się obecnie skandalicznych zachowań, np. przyjdzie nietrzeźwy do pracy, to pracodawca nie może go zwolnić. Musi najpierw wystąpić o zgodę do zakładowej organizacji związkowej. To nadmierna i nieuzasadniona ochrona tej grupy pracowników – dodaje.

Źródło: Pracodawcy RP

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Najbardziej aktualny na rynku i najlepszy pakiet publikacji z serii podatki Vat dostępny w wersji Standard oraz Premium. Na pakiet składa się siedem publikacji prezentujących całościową informację prawną na temat podatków w 2018 r., rozliczenia PIT za 2017 r. oraz umów zlecenia i innych umów cywilnoprawnych.

Kup już za: 169.00 zł