do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.04.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Niższy VAT na e-booki

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt dotyczy zrównania stawek podatku VAT na e-booki i książki oraz gazety i ich e-wydania, poprzez obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. W tym sensie projekt ustawy również upraszcza przepisy VAT w zakresie opodatkowania książek, gazet, czasopism i innych publikacji.

Projekt ustawy wprowadza stawkę 5% VAT na e-booki, które obecnie opodatkowane są stawką 23% VAT (gdy książki papierowe opodatkowane są 5% VAT).  Projekt ustawy wprowadza też stawkę 8% VAT na e-publikacje (czasopism i gazet), które obecnie opodatkowane są stawką 23% VAT (gdy wydania papierowe czasopism i gazet opodatkowane są 8% VAT).

Zasada równości opodatkowania wymaga, aby książki i czasopisma (bez względu na formę ich wydania) były opodatkowane jednakowo. Czytelnik dokonując zakupu książki (czasopisma) lub e-booka (e-publikacji), nabywa określoną treść, a nie nośnik na którym jest ona zapisana. Dochowanie równych zasad opodatkowania VAT zobowiązuje więc ustawodawcę do równego opodatkowania sprzedaży treści, bez względu na jakim nośniku jest ona zapisany - fizycznym, online czy elektronicznym.

Projekt ustawy stanowi również szansę dla rynku książki, wydawnictw oraz gazet. Sprzedaż książek oraz gazet w tradycyjnej formie od lat spada, podczas gdy udział ebooków w rynku książki oraz e-wydań stale rośnie. Wydawcy są zmuszeni do dostosowania modeli sprzedaży swoich wydań do zmieniającej się gospodarki oraz zmieniających się preferencji czytelnika. Obniżenie stawek VAT na e-booki i e-wydania może przyczynić się do rozwoju rynku książki i prasy, w ujęciu globalnym obejmującym każdy rodzaj publikacji, i w efekcie przynieść dodatkowe przychody wydawcom.

Źródło: Sejm RP

PIP i ZUS Kontrole u Pracodawcy - wzory pism z komentarzem (książka)

Publikacja zawiera omówienie praw i obowiązków, jakie mają pracodawcy w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakładzie pracy. Szczególną wartością książki są wzory dokumentów dotyczące korespondencji pracodawcy z PIP i ZUS, jaka jest prowadzona w przypadku kontroli firmy przez te organy.

Kup już za: 69.00 zł