do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.12.2015
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w prowadzeniu akt osobowych pracowników

Od 2 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 2015 r. poz. 2005).

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w prowadzeniu akt osobowych pracowników.

Pracodawca nie będzie już musiał zamieszczać w aktach osobowych dokumentów dotyczących dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Jednocześnie minister pracy zmodyfikował wzór umowy o pracę, który będzie obowiązywał od 22 lutego 2016 r. Ze wzoru zostało usunięte powołanie zlikwidowanej w Kodeksie pracy umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

Uwzględniono natomiast obowiązek określenia przez pracodawcę informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony w sytuacji, gdy jest ona zawierana powyżej limitu 33 miesięcy lub jest czwartą umową na czas określony.

oprac. Anna Seroczyńska

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD

Publikacja „Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami” zawiera aktualną treść ustawy oraz praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych oraz planowanych zmian.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK