do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.06.2015
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Przedsiębiorcy nie skorzystają z wysokich zasiłków

Po zmianie przepisów przedsiębiorcy nie będą już mogli korzystać z wysokich zasiłków chorobowych lub macierzyńskich. Zmieni się sposób wyliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych niebędących pracownikami, dla których podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota zadeklarowana. Zmiany są podyktowane koniecznością ujednolicenia przepisów oraz wyeliminowania nadużyć w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla tej grupy ubezpieczonych.

Obecne przepisy sprzyjają powstawaniu nadużyć zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy po bardzo krótkim okresie ubezpieczenia z zadeklarowaną maksymalną podstawą składek na ubezpieczenie chorobowe (w 2015 r. jest to kwota 9897,50 zł) występują z wnioskiem o wypłatę świadczeń chorobowych, które są liczone właśnie od kwoty zadeklarowanej. Osoby prowadzące działalność często przerywają okres dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, aby podstawa wymiaru zasiłku nie była liczona z 12 miesięcy. Następnie ponownie przystępują do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacają przez jeden lub dwa miesiące składki ZUS od maksymalnej podstawy wymiaru ustalonej dla dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ta sytuacja powoduje, że zasiłek obliczany jest tylko z ostatniego okresu ubezpieczenia.

Najczęściej z tego mechanizmu korzystają przedsiębiorcze przyszłe matki, które po opłaceniu zaledwie jednej składki mają prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres 52 tygodni (ciąża pojedyncza) lub nawet 71 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej). Proponowana w ustawie zmiana sposobu obliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla osób niebędących pracownikami ma spowodować ograniczenie wysokich wypłat świadczeń chorobowych. Planowane wejście w życie tej zmiany ma nastąpić pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

Czytaj więcej w artykule: "Jak zmienią się zasady ustalania podstawy zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców" »

Czytaj także:

"Koniec z papierowymi zwolnieniami" »

"Urlopy macierzyńskie także dla samotnych ojców" »

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK