do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.06.2015
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu

Ocena tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, znoszącej wymogi certyfikacyjne w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, to temat konferencji, która odbyła się 9 czerwca 2015 r. w w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie. Zadaniem deregulacji było zapewnienie mechanizmów rynkowych we wszystkich obszarach, w których jest to możliwe, aby w naturalny sposób zagwarantować osiągnięcie optymalnej relacji jakości usługi do ceny.

Wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska wskazała, że zmiany w postaci deregulacji dotykającej zarówno usług księgowych, jak i częściowo zawodu biegłego rewidenta, wpisują się w ogólnie panującą tendencję upraszczania przepisów regulujących funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie to rynek decyduje o dostępie do wykonywania zawodu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Pozwala to tym samym na poszerzenie swobody gospodarczej oraz wzrost konkurencyjności w tym sektorze usług.

Minister podkreśliła, że to do osób prowadzących biura rachunkowe należy dbałość o wysoki poziom świadczonych usług i przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Również dla organizacji zawodowych, takich jak np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, obecnie jest najlepszy czas do podjęcia inicjatyw polegających na dostarczeniu na rynek wysokiej jakości oferty szkoleniowej i wydawniczej w zakresie doskonalenia zawodowego księgowych.

Częściowa deregulacja objęła również rynek usług audytorskich. Dotyczy ona dwóch obszarów wykonywania zawodu biegłego rewidenta, tj. uproszczeń uzyskiwania uprawnień do jego wykonywania (w zakresie procedury postępowania kwalifikacyjnego) oraz uproszczeń dla osób posiadających uprawnienia oraz wykonujących zawód biegłego rewidenta. Chodzi m.in. o uelastycznienie systemu obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów czy zniesienie ograniczenia w zakresie równego dostępu do wykonywania zawodu biegłego rewidenta w zależności od wyboru formy prawnej jego wykonywania.

Dorota Podedworna-Tarnowska przypomniała, że w roku gdy weszły w życie te dwie deregulacje, miała miejsce również kolejna nowelizacja ustawy o rachunkowości. Wprowadziła ona nową kategorię prawa bilansowego - jednostki mikro, dla których przewidziano liczne uproszczenia w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości. „Obecnie w Sejmie procedowany jest rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza dalsze ułatwienia dla nowej kategorii jednostek – jednostek małych, z możliwością ich zastosowania już przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2015 rok" – dodała wiceminister.

Dzięki wprowadzeniu uproszczeń w rachunkowości obniżą się także koszty prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych, co pozwoli wielu podmiotom uzyskać lepszą pozycję konkurencyjną.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także:

"Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014 r." »

"Biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT – zmiana stanowiska MF" »

"Nowelizacja ustawy o rachunkowości – uproszczenia w sprawozdawczości dla jednostek mikro, ale nie tylko" »

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Przekazujemy zalecenia, interpretujemy przepisy, doradzamy, odpowiadamy na pytania. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK