do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 26.07.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Będą zmiany w deregulacji zawodu księgowego?

Po czterech latach od deregulacji zasad usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych resort finansów nie wyklucza zmian. Najpierw chce poznać opinie. Wypowiedzieć się w tej sprawie można do końca września. W pierwszej kolejności chce zbadać, jak na usługi księgowe wpłynęła deregulacja obowiązująca od czterech lat.

Resort w ankiecie pyta m.in.:

  • o obecny poziom wiedzy księgowych,
  • o zmianę jakości świadczonych usług prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • o zmianę cen,
  • czy decyzja o deregulacji była słuszna.

Zmiany w tym zakresie od dawna postulują środowiska księgowych (m.in. w petycjach do MF). Domagają się ponownego uregulowania zawodu i przywrócenia obowiązku posiadania certyfikatu księgowego przy prowadzeniu biura rachunkowego. Od czterech lat bowiem nie trzeba mieć żadnych uprawnień, żeby prowadzić taką działalność. Wystarczy, aby w biurze pracowały osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych, które nie były karane za przestępstwa m.in. przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu.

Nowa ankieta dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl (w zakładce Rachunkowość).

Zakończyły się natomiast konsultacje dotyczące struktur logicznych sprawozdań finansowych. Jest to związane z przyszłym obowiązkiem – sprawozdania finansowe za 2018 r. trzeba będzie sporządzać elektronicznie (a nie tylko przesyłać do Krajowego Rejestru Sądowego). Struktura logiczna będzie udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów. Dlatego resort ogłosił konsultacje w tej sprawie. Drugi ich etap, planowany na sierpień, będzie się odnosił do struktur wynikających z rozporządzeń do ustawy o rachunkowości.

oprac. Agnieszka Pokojska/Dziennik Gazeta Prawna

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Publikacja „Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami” zawiera treść ustawy oraz praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian. Stan prawny publikacji został zaktualizowany na dzień 1 sierpnia 2018 r. w załączonym e-booku „Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.”.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK