do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.02.2014
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Cały VAT od aut do 1 kwietnia

Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od aut z „kratką”. Tylko do 1 kwietnia będzie można odliczyć cały podatek.

Opozycja zarzuca rządowi, że ten nowymi przepisani utrudni prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wiceminister finansów Janusz Cichoń podkreślił w sejmie, że nowe rozwiązania pomogą w prowadzeniu firm. Jak informuje przedstawiciel MF w porównaniu do ubiegłego roku wejście w życie nowych rozwiązań przyniesie straty dla budżetu. W tym roku będzie to 939 milionów złotych, w roku 2015 straty wyniosą 1 miliard 376 milionów złotych, a w roku 2016 - 2 miliardy 601 milionów złotych. Janusz Cichoń podkreślił, że te pieniądze pozostaną w kieszeniach przedsiębiorców.

Przedstawiciel resortu finansów dodał, że w innych krajach wspólnoty obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od służbowych samochodów. Całkowity zakaz odliczania takiego podatku obowiązuje w 13 krajach UE, częściowy zakaz obowiązuje w 6 krajach wspólnoty, w tym w Polsce.

W przypadku użytku mieszanego, służbowego i prywatnego firma będzie mogła odliczyć 50 procent podatku VAT. Chodzi o samochody o masie do 2,5 tony czyli auta osobowe z homologacją ciężarową, tak zwane auta „z kratką”.

Podatek będzie można odliczyć w pełni wtedy, gdy auto będzie używane wyłącznie służbowo. W tym celu w urzędzie skarbowym trzeba będzie złożyć odpowiednią informację i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia.

Czytaj także: "Kiedy sprzedaż samochodu używanego będzie zwolniona – negatywne skutki wprowadzenia nowych przepisów" »

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł