do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.04.2014
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych dopiero od 1 lipca 2015 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują zmiany w zakresie odliczania VAT od zakupionych pojazdów samochodowych oraz paliwa do ich napędu.

Ustawa nowelizująca z 7 lutego br. uchyla z dniem 1 kwietnia 2014 r. art. 88a ustawy o VAT. Przypomnijmy, że na podstawie tego przepisu do końca marca br. podatnicy nie mają prawa do odliczania VAT od nabywanych przez nich paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie, jak wspomniano wcześniej, według znowelizowanego od 1 kwietnia 2014 r. art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT do wydatków ograniczonych odliczeniem VAT w wysokości 50% należą m.in. wydatki na nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu pojazdów samochodowych, czyli pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (a więc m.in. samochodów osobowych). 

Zobacz nowy formularz VAT-26 »

Przy czym pamiętajmy, że ograniczenie w odliczeniu VAT do 50% od paliwa nabywanego do pojazdów samochodowych będzie miało zastosowanie tylko w przypadku podatników wykorzystujących te pojazdy jednocześnie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oraz na potrzeby własne. Jeżeli pojazdy samochodowe będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej, ograniczenie w odliczeniu VAT od nabywanego do nich paliwa nie znajdzie zastosowania. Jeśli nie będzie wykorzystywany tylko do działalności, od paliwa odliczymy tylko 50% VAT naliczonego.

Niestety, w praktyce prawo do odliczania VAT od paliwa w wysokości 50% zostało na mocy przepisów przejściowych odsunięte w czasie. Ustawodawca wprowadził w tym zakresie przepis przejściowy. W art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego br. zastrzegł bowiem, że podatnicy będą mogli dopiero od 1 lipca 2015 r. odliczyć 50% VAT od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do:

● samochodów osobowych,

● innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Ograniczenie to nie będzie jednak dotyczyło pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej (art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej z 7 lutego br.).

Czytaj więcej w artykule: "Nowe zasady odliczania VAT od samochodów – zmiany, które wchodzą w życie od 1 kwietnia 2014 r." »

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł