do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.07.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podzielona płatność bez możliwości zbiorczego opłacania faktur

Gdy będziemy korzystać ze split payment, nie będziemy mogli zbiorczo opłacać faktur. Trzeba realizować podzieloną płatność w odniesieniu do poszczególnej faktury. Oznacza to dla przedsiębiorców dodatkowe koszty i obciążenie administracyjne związane z wielokrotnymi przelewami.

Podsekretarz stanu w MF Paweł Gruza na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych 26 października 2017 r. podczas prac nad ustawą zmieniającą z 15 grudnia 2017 r. uznał, że:

Jeżeli chodzi o przelewy zbiorcze, to musimy rozróżnić dwa rodzaje przelewów zbiorczych - tak zwaną paczkę, w której możemy mieć 1 tys. przelewów. Jeżeli ten 1 tys. przelewów dotyczy 1 tys. faktur kosztowych danego przedsiębiorstwa, to oczywiście cała ta paczka albo poszczególne elementy tej paczki, poszczególne faktury mogą być zrealizowane według zadanego przez system księgowy, czy księgową czy przedsiębiorcę klucza w metodzie podzielonej płatności lub nie, ponieważ realizujemy je per faktura.

Natomiast jeżeli chodzi o tak zwane zbiorcze zapłaty za szereg faktur, to ten system tego nie umożliwia i na tym etapie nie będzie umożliwiał (…). Chcemy mieć jednoznaczną identyfikację wartości przelanej w systemie mechanizmu podzielonej płatności do konkretnego zobowiązania podatkowego wynikającego z faktury. Na tym więc etapie nie widzimy takiej możliwości. I akurat to jest jedna z takich funkcjonalności, że raczej w przyszłości również nie będziemy widzieć tej możliwości.

Czytaj więcej w artykule: "Wierzytelności w firmie - jakie skutki ma wprowadzenie od 1 lipca 2018 r. split payment" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Instrukcje księgowego. 65 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”.

Kup już za: 83.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK