do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.07.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zleceniobiorca rzadziej otrzyma pensję?

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt zakłada doprecyzowanie art. 8a pkt. 6 poprzez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia wyższego niż wynagrodzenie w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej w terminie ustalonym między stronami a nie minimum raz w miesiącu.

Jak wskazuje uzasadnienie do projektu, rozwiązanie takie przyczyniłoby się do usprawnienia procedury rozliczania i wypłaty wynagrodzenia. 

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia a otrzymujące wynagrodzenie wyższe niż wynikające z wysokości minimalnej stawki godzinowej częstokroć traktują ją jako pracę dodatkową, a nie jako główne źródło dochodu, dlatego wypłata wynagrodzenia w takich przypadkach mogłaby następować w terminach ustalonych między stronami, a nie raz w miesiącu. Zmiana regulacji usprawniłaby system rozliczeń i wypłat wynagrodzeń.

Dla przykładu, obecnie osoby wykonujące pracę jako wykładowcy uczelni, prowadzący w ramach umowy zlecenia zajęcia w wymiarze 10 godzin miesięcznie muszą otrzymywać wynagrodzenie minimum raz w miesiącu, a korzystniejsza dla obu stron byłaby sytuacja, w której wynagrodzenie wypłacane byłoby np. raz na pół roku. Pozwoliłoby to uniknąć produkcji i gromadzenia dokumentów związanych z ewidencją czasu pracy i rozliczeniami wynagrodzeń, które zleceniodawca zobowiązany jest przechowywać przez okres 3 lat.

Zmiana przepisu jest konieczna dla usprawnienia systemu rozliczania i ewidencjonowania wynagrodzeń za pracę. Wskazany przepis jest korzystny dla osób, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia i dla których praca ta jest głównym źródłem dochodu. Regulacja ta zapewnia, iż wynagrodzenie za wykonaną pracę będą otrzymywać regularnie i w ustalonych z góry terminach. Przepis ten wymaga dopracowania ze względu na osoby, dla których korzystniejsze byłoby otrzymywanie wynagrodzenia w ustalonych terminach. Rozwiązanie takie jest też konieczne z uwagi na opłacanie składek ZUS, które w obecnym kształcie jest bardzo utrudnione. 

Oprac. Alicja Fal

Odsłuchaj swoje aktualności >>

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK