02.08.2016 Podatki Kadry i płace

Jak należy rozliczać krajowe podróże służbowe

Z tytułu krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z tą podróżą. Przepisy określają zasady rozliczania kosztów podróży służbowej przez pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Pracodawcy prywatni mogą ustanowić własne reguły rozliczania takich podróży. Powinni jednak pamiętać, że dieta za dobę podróży służbowej nie może być niższa niż dieta określona dla pracownika zatrudnionego w sferze budżetowej.

Z krajową podróżą mamy do czynienia, gdy pracownik na terytorium Polski wykonuje na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba podmiotu zatrudniającego, lub poza stałym miejscem pracy (art. 775 § 1 Kodeksu pracy).

Z tytułu podróży służbowej pracownik nabywa prawo do określonych należności, które mają mu zrekompensować wyższe wydatki związane z pracą i utrzymaniem na wyjeździe.

Rozliczanie kosztów związanych z podróżą służbową

Pracodawcy należący do tzw. budżetówki przy rozliczaniu delegacji muszą kierować się postanowieniami rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie delegacyjne).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne