17.04.2015 Kadry i płace

Jak ustalić wynagrodzenie za przestój

Wynagrodzenie za przestój przysługuje pracownikowi, który był gotów do wykonywania pracy, ale z przyczyn przez siebie niezawinionych nie mógł do niej przystąpić. Jeżeli na czas przestoju pracodawca skierował pracownika do innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia ustalonego jak za czas przestoju. Pracownikowi trzeba również zapłacić za przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi, jeżeli przepisy płacowe tak stanowią.

Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jedną z okoliczności, kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, mimo że nie świadczył pracy, jest niezawiniony przez niego przestój.

Przestój to nieprzewidziana, nieplanowana przerwa zakłócająca normalny tok pracy. Oznacza, że pracownik - zdolny, gotowy do pracy, pozostający w dyspozycji pracodawcy - nie może podjąć swoich obowiązków służbowych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Nie ma znaczenia, czy są to przyczyny zawinione przez pracodawcę (np. zła organizacja czasu pracy) czy od niego niezależne lub wynikające z siły wyższej (np. przerwa w dostawie prądu, awaria linii produkcyjnej, opóźnienie w dostawie surowca, skrócenie czasu pracy ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni). Mimo iż w wyniku takich przeszkód pracownik nie mógł pracować (lub pracował krócej), nie pozostanie bez wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne