Jak rozliczyć godziny nadliczbowe w podmiotach leczniczych

Pracownik - fizjoterapeuta przychodni pracuje przez 6 godzin dziennie, a 30 godzin tygodniowo. Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy okazało się, że ma świadczyć pracę tylko 5 godzin dziennie, a 25 godzin tygodniowo. Zostaliśmy zobowiązani wypłacić mu wynagrodzenie za godziny nadliczbowe za okres trzech lat wstecz. Proszę o odpowiedź, w jaki sposób ustalić to wynagrodzenie? Jaki dodatek wypłacić: 50% czy 100%, tzn. z przekroczenia dobowego czy z przekroczenia średniotygodniowego?

PROBLEM

RADA

Normy czasu pracy obowiązujące zatrudnionego w Państwa przychodni fizjoterapeutę do 1 lipca 2014 r. wynoszą 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wykonywanie pracy w czasie pracy przekraczającym te normy stanowi dla Państwa pracownika pracę w godzinach nadliczbowych. Za każdą godzinę takiej pracy należy mu wypłacić przede wszystkim normalne wynagrodzenie. Ponadto należy mu wypłacić dodatek w wysokości:

● 50% - za pracę w godzinach nadliczbowych przekraczających dobowe normy czasu pracy, przepracowanych w dni robocze, a także w dni wolne od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w soboty (50% dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przekraczających normy dobowe przysługuje, z założeniem że godziny nadliczbowe nie przypadały na porę nocną ani też nie były przepracowane w niedzielę lub święto wolne od pracy lub w dzień wolny udzielony w zamian za pracę w niedzielę lub święto - za takie bowiem godziny nadliczbowe należałoby wypłacić dodatek 100%),

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne