02.12.2016 Kadry i płace

W jakim czasie po wypowiedzeniu umowy pracownik może dochodzić odszkodowania za dyskryminację

Pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania z tytułu dyskryminującej przyczyny wypowiedzenia lub dyskryminującej przyczyny wyboru pracownika do zwolnienia z pracy. Takie uprawnienie przysługuje pracownikowi przez 3 lata od otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę. Nie wyłącza ani nie ogranicza tego prawa niewniesienie przez pracownika do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia w terminie 7 dni od jego otrzymania.

Kryteria doboru pracowników i ich typowanie do zwolnienia nie powinny naruszać zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu. Zwolniony pracownik pozostający w przekonaniu, że pracodawca, wypowiadając umowę o pracę, naruszył zasadę równego traktowania, może dochodzić z tego tytułu odszkodowania od pracodawcy.

Zasądzone odszkodowanie nie może być niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, a jego przyznanie nie jest uzależnione od tego, czy pracownik poniósł szkodę. Zatem samo naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu stwierdzone przez sąd wiąże się z przyznaniem pracownikowi odszkodowania w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 1850 zł (od 1 stycznia 2017 r. 2000 zł) (art. 18 Kodeksu pracy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne