17.11.2016 Kadry i płace

Kiedy można stosować formę dokumentową w stosunkach pracy po zmianie przepisów

Od 8 września 2016 r. została wprowadzona nowa forma czynności prawnych, tj. forma dokumentowa. Może być stosowana również w niektórych przypadkach w relacjach pracodawcy z pracownikiem. Zatem obecnie można dokonywać pewnych czynności w zakresie prawa pracy za pomocą SMS-a, e-maila czy nagrania dźwiękowego.

Forma dokumentowa w relacjach między pracownikiem i pracodawcą będzie z pewnością wykorzystywana. Po wprowadzeniu nowych przepisów nie ma już bowiem wątpliwości, że e-mail czy SMS może stanowić dowód dokonania pewnych czynności z zakresu prawa pracy. Wprowadzenie dokumentowej formy czynności prawnych spowodowało również zmianę przepisów proceduralnych polegającą na wyraźnym potwierdzeniu możliwości korzystania z dokumentów w takiej formie przed sądem.

W wyniku omawianej nowelizacji wprowadzono także nowe regulacje dotyczące formy elektronicznej. Forma ta polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej, wraz z opatrzeniem go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego). Mimo że oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest co do zasady równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej, jednak ze względu na małą popularność bezpiecznych podpisów elektronicznych nie należy się spodziewać, że ta forma czynności prawnej będzie szerzej wykorzystywana w stosunkach pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne