02.11.2016 Kadry i płace

Jak zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy po zmianach przepisów

Po zmianie przepisów od 22 lutego 2016 r. pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zwolnienie może obejmować cały okres wypowiedzenia lub jego część.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Do tej pory instytucja ta nie była uregulowana w przepisach. Funkcjonowała jednak powszechnie w praktyce i została usankcjonowana w orzecznictwie sądowym (np. wyrok SN z 26 kwietnia 2011 r., II PK 302/10, OSNP 2012/17-18/215). Przed zmianą przepisów nie było przeszkód w zwolnieniu pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jeśli pracownik choćby w sposób dorozumiany wyrażał na to zgodę.

Dopuszczalność zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zgodnie z obecnie obowiązującą regulacją w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 36 Kodeksu pracy). W czasie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca nie musi mieć zgody pracownika na zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Może to zrobić w drodze jednostronnej decyzji, niezależnie od przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne