Jak ustalić wysokość wynagrodzenia oraz zasiłku macierzyńskiego w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu, po uprzednim złożeniu pisemnego wniosku w tej sprawie. W takim przypadku pracodawca udziela urlopu rodzicielskiego na pozostałą część wymiaru czasu pracy i pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego za ten okres.

Pracownik decydujący się na wykonywanie pracy w wymiarze nie wyższym niż połowa etatu (w pełnych tygodniach) w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, za który przysługuje zasiłek macierzyński, ma obowiązek złożyć pracodawcy pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy (art. 1821e § 2 Kodeksu pracy). W składanym wniosku należy podać odpowiednie informacje oraz dołączyć dokumenty, zgodnie z przepisem § 20 rozporządzenia w sprawie wniosków i dokumentów związanych z rodzicielstwem.

Wniosek powinien zawierać:

● imię i nazwisko pracownika,

● określenie wymiaru czasu pracy,

● wskazanie okresu, w którym pracownik zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy,

● oświadczenie pracownika o zamiarze łączenia części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z pracą w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, z określeniem wymiaru czasu pracy, albo o braku takiego zamiaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne