02.05.2016 Kadry i płace

Jak udzielać urlopu rodzicielskiego na nowych zasadach

Od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Obecnie maksymalnie 16 tygodni tego urlopu można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Przed zmianą przepisów nie było takiej możliwości. Urlop rodzicielski mógł być udzielany jedynie bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub części urlopu rodzicielskiego.

Od 2 stycznia 2016 r. zwiększeniu uległ wymiar urlopu rodzicielskiego w związku z likwidacją dodatkowego urlopu macierzyńskiego i włączeniem jego wymiaru do wymiaru urlopu rodzicielskiego. Obecnie pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:

● 32 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

● 34 tygodni - w przypadkach jednoczesnego urodzenia większej liczby dzieci.

Rozszerzony krąg uprawnionych do urlopu rodzicielskiego

Od 2 stycznia 2016 r. istnieje wymienialność uprawnień urlopowych między rodzicami dziecka. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy oboje rodzice są objęci ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa z tytułu posiadania statusu pracownika, czy też jedno z nich jest objęte takim ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia innej działalności zarobkowej. Osobą ubezpieczoną jest osoba objęta ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przykład

Matka dziecka jest ubezpieczona z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Pobierała zasiłek macierzyński za okres 8 tygodni urlopu rodzicielskiego. Następnie z 24 tygodni urlopu rodzicielskiego korzystał pracownik-ojciec dziecka. Takie postępowanie jest prawidłowe. Rodzice wykorzystali łącznie maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego.

Dotychczas wymienialność uprawnienia do urlopu rodzicielskiego była możliwa tylko między rodzicami dziecka pozostającymi w stosunku pracy. Po zmianie przepisów od 2 stycznia 2016 r. w ściśle określonych przypadkach jest także możliwe korzystanie z części urlopu rodzicielskiego przez pracownika-ojca wychowującego dziecko. Ma to miejsce wówczas, gdy np. ubezpieczona-matka dziecka zrezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego z powodu pobytu w szpitalu albo z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji. Tak samo dopuszczalne jest w określonych sytuacjach, takich jak np. śmierć matki albo ojca w czasie takiego urlopu, porzucenie przez nich dziecka, niezdolność matki albo ojca dziecka do samodzielnej egzystencji, korzystanie przez pracownika-innego członka najbliższej rodziny (tj. pozostającego z matką dziecka w stosunku pokrewieństwa albo powinowactwa) z części urlopu rodzicielskiego przejętego od matki albo ojca dziecka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne