Jakie zmiany w emeryturach dla sfery budżetowej i służb mundurowych będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych (m.in. Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Więziennej). Osoby, które zostały powołane lub przyjęte do służby po raz pierwszy po 31 grudnia 2012 r., przejdą na emeryturę wojskową lub policyjną po osiągnięciu wieku 55 lat i zwolnieniu ze służby pełnionej wcześniej przez co najmniej 25 lat. Na nowych zasadach zostanie im również ustalona wysokość przyznanego świadczenia.

Zmiany w powszechnym systemie emerytalnym, które wejdą w życie od początku 2013 r., będą dotyczyły również pracowników tzw. sfery budżetowej (m.in. lekarzy, nauczycieli, urzędników państwowych, pracowników samorządowych). Jeśli obecnie obowiązującego wieku emerytalnego nie ukończą do 31 grudnia 2012 r., uprawnienia emerytalne uzyskają po ukończeniu odpowiednio podwyższonego wieku. W przypadku gdy są uprawnieni do emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub świadczenia przedemerytalnego, prawo do takiego świadczenia zachowają do czasu ukończenia wydłużonego wieku emerytalnego.

Inną ważną zmianą od 1 stycznia 2013 r. będzie zniesienie warunku rozwiązania stosunku pracy wymaganego do przyznania wcześniejszej emerytury m.in. dla osób, które odpowiednio długo były zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (m.in. nauczycieli oraz pracowników służby zdrowia).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne