do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.03.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Odwrotne obciążenie przy refakturowaniu usług budowlanych?

Mechanizm odwrotnego obciążenia przy refakturowaniu usług stanowiących roboty budowlane może mieć zastosowanie, jednak jest tak stosunkowo rzadko.

Refakturowaniem jest – jak się przyjmuje – fakturowanie odsprzedaży usług bez doliczania marży. Do odsprzedaży usług dochodzi zaś w przypadkach, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, a więc gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług. Przyjmuje się wówczas, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Teoretycznie mechanizm odwrotnego obciążenia może mieć zastosowanie również w przypadkach, gdy ma zastosowanie art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, a więc gdy dochodzi do refakturowania. Należy jednak zastrzec, że stosunkowo rzadko w takich przypadkach jako podwykonawcy działają podatnicy wystawiający refaktury. Najczęściej w charakterze podwykonawcy działają w takich przypadkach tylko podatnicy, którzy faktycznie wykonują usługi.

Czytaj więcej w artykule: "Jak rozliczać VAT od usług budowlanych – odpowiedzi na pytania" >>

Poradnik Gazety Prawnej 4/2017 - Kontrola podatników – nowe procedury (książka)

Od 1 marca 2017 r. obowiązuje nowa ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa ta nie tylko ujednolica dotychczas istniejące struktury pod wspólną nazwą czy wprowadza zmiany kompetencyjne w zakresie już istniejących instytucji, ale również przyznaje organom nowo utworzonej administracji daleko idące uprawnienia w obszarze szeroko rozumianej kontroli.

Kup już za: 29.90 zł