do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 19.02.2016
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Opieka nad dzieckiem podwyższy emeryturę

Urlop wychowawczy, który matka wzięła na swoje dziecko przed dniem 1 stycznia 1999 r. podwyższy emeryturę. Przepisy, które funkcjonują od maja ubiegłego roku pozwalają uwzględnić w ustalaniu prawa do emerytury kapitałowej okres urlopu wychowawczego wszystkim osobom, bez względu na to, kiedy opiekowały się dzieckiem.

Te osoby, które mają już ustalony kapitał początkowy mogą się zwrócić o jego przeliczenie z uwzględnieniem korzystnych zasad dotyczących urlopu wychowawczego. Odpowiedni wniosek trzeba przesłać lub złożyć do jednostki ZUS, która wydała decyzję o ustaleniu kapitału i ma 60 dni na ponowne przeliczenie. Dotyczy to kobiet, które urodziły się po 1949 roku.

Jeśli kapitał początkowy obliczony na zasadach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy zmieniającej został już uwzględniony przy ustalaniu emerytury, to emeryt może wystąpić z wnioskiem o ponowne jej obliczenie z uwzględnieniem odpowiednio przeliczonego kapitału początkowego.

Źródło: NSZZ Solidarność

Czytaj także:

"Emerytury – nowelizacja przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS" >>

"Nowe, korzystniejsze zasady przeliczania emerytur" >>

Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to nowe, rewolucyjne rozwiązanie, zobowiązujące wszystkie firmy do zmian ich systemów finansowo-księgowych. W znaczący sposób zmiany zwiększą obowiązki firm wobec fiskusa. Już od 1 lipca 2016 r. obowiązek dotyczy dużych firm. Małe średnie firmy zostaną nim objęte od 1 stycznia 2017 r. – w zakresie ewidencji VAT.

Kup już za: 79.00 zł